Piotr Jankowski - Działalność konspiracyjna cz.4

Powiązania oddziału Piotra Jankowskiego i Batalionów Chłopskich nie trwały jednak długo. W krótkim odstępie czasowym część żołnierzy wyraziła sprzeciw wobec powiązań z ruchem ludowym i odłączyła się od BCh, by następnie dołączyć do Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ). Na czele tej organizacji stanął były członek OZ i ówczesny, nieformalny zastępca Jankowskiego, Aleksander Kozyra ps. ,,Pantera" z Leśniczówki. Po odejściu znaczącej części drużyna na jakiś czas przestała istnieć. Dopiero na przełomie lata i jesieni 1943 roku, scalenie z AK doprowadziło do reaktywacji grupy. Jankowski nawiązał kontakt z kpt. Bolesławem Flisiukiem ps. ,,Jarema", zastępcą inspektora chełmskiego Inspektoratu AK. Od tego momentu podlegał Komendzie Obwodu AK Chełm, a jego bezpośrednim przełożonym był (Nieznane Imię) Kłos ps. ,,Spław", komendant II rejonu chełmskiego AK, zamieszkały w Rudzie.
Losy oddziału Piotra Jankowskiego był dość zawiłe, a relacje nawiązywane z organizacjami konspiracji podziemnej były zazwyczaj zmienne i urywane, ponieważ chełmskie gestapo inwigilowało organizacje wojskowe Polski Podziemnej.
Po mimo to ,,Jeleń" już w 1941 roku nawiązał konspiracyjną relacje z przedstawicielem władzy cywilnej Polskiego Państwa Podziemnego, Marianem Trendotą ps. ,,Jan Pasek", będącym Delegatem Rządu RP na powiat chełmski.

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz