Piotr Jankowski - Działalność konspiracyjna cz.5

W grupie Jankowskiego nie było podziałów na patrole lub drużyny. Funkcja dowódcy pod nieobecność ,,Jelenia" byłą pełniona przez Jana Webenda ps. ,,Lampart", który w oddziale znalazł się w 1943 roku, a wcześniej przewodził jednemu z Oddziałów Specjalnych BCh. Ważniejsze akcje przeprowadzane były właśnie przez niego, gdyż wybitnie posługiwał się językiem niemieckim.
Drużyna posiadała kilka obozów, np. w lesie pod Czułczycami, gdzie wybudowany był wybity od wewnątrz deskami bunkier, a przed akcją ,,Burza"obozowała w lesie na wschód od wsi Brzeźno w gminie Świerże.
Oddział działał również na terenach gmin: Staw, Bukowo, Sobibór oraz Hańsk, dysponował słabym uzbrojeniem, miedzy innymi Jankowskiego karabinami, pistoletami i jednym karabinem maszynowym.
W okresie działania oddziału przeprowadzono kilka akcji zbrojnych przeciw okupantowi niemieckiemu, jednak zweryfikowano tylko kilka z nich.
Te ważniejsze to:

  • 6 września 1943, podpalenie prowizorycznego mostu kolejowego w miejscowości Ruda-Opalin na linii Chełm-Włodawa (w tym okresie oddział podlegał Armii Krajowej). Niestety skutki tej akcji nie były dla Niemców zbyt wyczuwalne, ponieważ pożar ugaszono.
  • Noc z 18 na 19 marca 1944, udana likwidacja Niemca Unferikta (Unterricht), oberleitera Liegenschaftu w Rudzie-Hucie. Był on zagrożeniem dla konspiracji, bowiem wskazywał niemieckiemu aparatowi policyjnemu osoby podejrzane o przynależność do polskiej konspiracji podziemnej. Akcją dowodził ,,Lampart", oddział wsparty został przez pluton AK Mariana Barygi ps. ,,Bór".
  • 5 czerwca 1944, wysadzenie mostu kolejowego w miejscowości Ruda-Opalin na linii Chełm-Włodawa. Wywołano tym 30 godziną przerwę w ruchu. 

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz